تبلیغات
وبلاگ استعدادهای پارسیان

وبلاگ استعدادهای پارسیان
مرکز مقالات علمی و آموزشی  
نویسندگان
نظر سنجی
طرفدار چه سبک از مطالب هستید؟پیوندهای روزانه

در دهه های اخیر برنامه ریزی های بسیاری در زمینه تغذیه و عادت های غذایی انجام و دستورالعمل های جامعی ارائه شده است ولی متاسفانه عمل به بسیاری از آنها در دراز مدت چندان موفقیت آمیز نمی باشند. علت این امر فقدان پیش زمینه برای تغذیه مناسب است و این پیش زمینه ، داشتن دستگاه گوارش سالم و پاکسازی شده است که اکثر افراد بدون دارا بودن آن برنامه غذایی خود را شروع می کنند.

تغذیه برابر است با حاصل ضرب عامل غذا در عامل گوارش( گوارش× غذا = تغذیه) .ولی اگر در عامل گوارش مشکلی رخ دهد ، بدن هرگز قادر به تغذیه کامل نخواهد بود. پس قبل از دسترسی به تغذیه مناسب تر لازم است دستگاه گوارش پاکسازی شده و منظم کار کند . طبق تحقیقات انجام شده دستگاه گوارش اغلب افراد پاک نیست و به خوبی کار نمی کند. انباشته شدن مواد زائد در دستگاه گوارش موجب سمی شدن آن می شود و در نتیجه دستگاه گوارش به صورت منبع خطرناک مواد سمی در می آید که باعث از دست دادن سلامتی ، جوانی و شادابی و پیدایش بیماری و پیری می شود.

این امر به علت پرکردن بیش از حد دستگاه گوارش از مواد گوناگون غذایی به وجود می آید . معده انسان از کودکی و بر اثر پرخوری های مکرر به مرور تنبل و منبسط شده و بازتاب های سیری و تهوع دیگر به خوبی عمل نمی کنند . غذاهای اضافه در روده تخمیر و تجزیه می شوند و فرد مبتلا به سوء تغذیه می گردد . بنابراین انسان ذاتا پرخور زاده نشده بلکه پرخور بار آمده است. در شرایط طبیعی، غریزه میزان نیاز به مواد غذایی را تعیین می کند ولی متاسفانه آنچه جایگزین غریزه می شود اشتهای کاذب است و بدین ترتیب اغلب افراد دچار آشفتگی های مزمن گوارش می شوند که آغازی پنهان برای بیشتر بیماری های آنها خواهد بود.

نتایج آسیب مزمن روده که بدین ترتیب حاصل می شوند عبارتند از:

تولید مواد سمی بر اثر تجزیه مواد غذایی انباشته شده در بدن و تجمع باکتری های مضر

شیوع بیماری های گوارش از جمله التهاب معده، زخم روده و معده، یبوست، بواسیر،فشار خون بالا و…

تغییر وضعیت ظاهری بدن و زشتی اندامها مانند چاقی، برآمدگی شکم و باسن، گودی کمر، قوز ، افتادگی پستانها و…

تغییر حالت پوست مانند پف کردن پوست صورت و ایجاد غبغب،به وجود آمدن چین و چروک و کهیر ،آگنه ، اگزما و …

مسمومیت عمومی بدن و بروز سردرد ،بی حوصلگی، تحریک پذیری ،تنبلی و…

بنابراین یکی از بهترین شیوه ها برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها و افزایش سطح سلامت و شادابی تغییر سبک تغذیه و پاکسازی و سم زدایی دستگاه گوارش است.تغذیه طبیعی و گیاهی اولین قدم برای پاکسازی دستگاه گوارش می باشد. با استفاده از غذاهای سالم گیاهی (بدون گوشت و تخم مرغ) سموم کمتری وارد بدن می شود و در نتیجه پاکسازی راحت تر و بهتر انجام می شود . به علاوه دستگاه گوارش به تدریج عکس العمل های طبیعی خود را بازیافته و ترمیم می شود.

سم زدایی و پاکسازی با استفاده از رژیم های مناسب غذایی و شستشوهای خاص دستگاه گوارش به وسیله محلول آب و نمک انجام می شود.محلول آب و نمک مسیر معده و روده ها را در جهت طبیعی طی می کند و در سر راه خود ذرات مانده و زائدات غذاها را که شاید سالها در چین خوردگی های روده باقی مانده اند ، از دیواره مجرای روده کنده و از راه طبیعی دفع می کند ( البته این شستشوها باید زیر نظر متخصص انجام شود.)

همچنین ماساژ دستی شکم که توسط پزشک و متخصص انجام می شود به روند سم زدایی و پاکسازی سرعت می بخشد. یکی از نتایج مثبت ماساژ این است که روده را ورزش می دهد تا کارکرد طبیعی خود را باز یابد و جایگزین مواد مسهل (که بعضا اثرات منفی ایجاد می کنند) می باشد. ماساژهای مناسب دیگر ، نوشیدن مقدار فراوان آب ، استحمام و شستشوی پوست، پیاده روی و ورزش سبک مانند حرکات یوگا نیز مفید می باشند.

با یک برنامه غذایی مناسب علاوه بر حفظ ارزش غذایی و افزایش سبکی و نشاط می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری و زندگی سالم و بهتری را تجربه کرد.

در آینده نه چندان دور تکیه علم پزشکی صرفأ جستجوی علائم بیماری از طریق آزمایش های آزمایشگاهی و درمان نخواهد بود بلکه بیشتر نقش مشاور را برای افراد به اصطلاح " سالم" ایفا خواهد کرد و با تمرکز فعالیت های بیشتر در زمینۀ پیشگیری به افراد نشان خواهد داد که برای حفظ و بهبود سلامتی خود چه کارهای مثبتی باید انجام دهند . هدف اصلی علم پزشکی جهت دهی به آگاهی بهداشتی مردم در جهت بکارگیری روشهای درست زندگی و تغذیه مناسب است که باعث پرورش طبیعی جسم و روان انسان شده و در نهایت این روند به درمان بیماری منجر خواهد شد .

یکی از روشهای پیشگیری و درمان، پاکسازی درون از طریق سم زدایی دستگاه گوارش توسط رژیم های غذایی خاص می باشد که بیش از یک قرن پیش توسط دکتر فرانتس مایر ابداع شده و از آن زمان افراد بسیاری از این روش طبیعی و کل نگر برای پاکسازی جسم و در نهایت ذهن و روان خود از آن بهره مند می شوند .

دکتر فرانتس مایر پزشک معاصر اتریشی (١٩٦٥ ١٨٧٥) اعتقاد داشت که دستگاه گوارش اغلب افراد پاک نیست و به خوبی کار نمی کند و به همین دلیل آنها بیمار می شوند . انباشته شدن مواد زائد در دستگاه گوارش موجب سمی شدن و در برخی موارد عفونی شدن آن می شود و دستگاه گوارش به صورت منبع خطرناک مواد سمی در می آید . این امر باعث از دست دادن تندرستی ، پیدایش بیماری بسیار ، پیری و کاهش جذابیت می شود . در نتیجه وی اصرار داشت فردی که احساس تندرستی کامل نمی کند ، در اولین قدم لازم است روده های خود را تمیز کند چرا که حتی دستگاه گوارش ظاهرا پاک و سالم ، از گذشته آسیب دیده و از مواد زائد انباشته شده است . او صرف نظر از اینکه سر ، گلو ، ریه ، قلب ، معده و یا شکم بیمارانش دچار ناراحتی است، به پاک کردن دستگاه گوارش بیمارانش می پرداخت و البته با این روش به نتایج قابل توجهی دست یافت . دکتر مایر دریافت که با پاکسازی دستگاه گوارش و برگرداندن آن به سلامت کامل ، بسیاری از ناراحتی های دیگر همچون ناراحتی های ریه ، قلب ، معده و .... تسکین یافته و یا کاملا بهبود پیدا کرده است . سرانجام مایر پس از دهها سال تحقیق بر اساس یک سری معاینات و درمانهای مشابه روی هزاران بیمار توانست ” علم سالم بودن” را برمبنای پاکسازی درون پایه گذاری کند . هدف از این علم ، تشخیص و حفظ بهترین حالت و وضعیت ممکن سلامتی است .

اصل ” سلامت کامل ” که مورد نظر دکتر مایر است تنها از طریق مشارکت فعالانه و تدریجی امکان پذیر خواهد بود، این امر تنها با مصرف مقداری قرص و دارو دست یافتنی نیست و انسان باید به جنگ عادات غلط خود برود، به همین جهت این روش کاملا به خلقیات و منش افراد بستگی دارد . بنابراین افرادی که به دنبال لذت و کام جویی هستند و کنترلی بر رفتار خود ندارند و همین طور کسانی که درک درستی از موضوع ندارند ولی فکر می کنند همه چیز را می دانند ، از انجام این روش عاجز خواهند بود .

حقیقت انکار ناپذیر این است که اکثر مردم به معنای واقعی کلام مدت ها است که دیگر سالم نیستند بلکه در بهترین حالت ، ظاهرا سالم به نظر می رسند و این سلامت به طور مصنوعی تداوم یافته است .

” نشانه های سلامت کامل” که در این روش به تفصیل خواهد آمد مراحل زوال اولیه تندرستی را تشریح می کند تا هر شخص ظاهرا سالم بتواند علائم خطر را به موقع شناسایی کند ، از وقوع بیماری جلوگیری کند و به درمان خود بپردازد . حال این سؤال مطرح می شود که بیماری چه زمانی و چگونه آغاز می شود ؟

بیماری نمایشنامه ای است که ده پرده (قسمت) دارد : پرده اول تا سوم بدون آگاهی و اطلاع فرد روی می دهد ؛ پرده چهارم تا ششم در مطب پزشک آشکار می شود ؛ پرده هفتم تا نهم در بیمارستان و آخرین پرده مرگ است . به طور مثال اگر فردی به یک بیماری مانند زخم معده ، فشار خون و .... مبتلا شود و علائمی چون یبوست ، بی رمقی ، کمردرد ، سردرد و بی خوابی را در خود مشاهده کند ، طبیعتا نتیجه می گیرد صرفا یک عامل خاص و فوری باعث ایجاد بیماری وی شده است . ولی در حقیقت عواملی که به عنوان عامل بیماری معرفی می شوند پرده چهارم تا پنجم نمایش هستند و پرده های قبلی که علت اصلی بیماری بوده اند ، بدون آنکه فرد از آنها مطلع باشد قبلا اجرا شده اند . این آسیبهای وارده می تواند به علت نقص عضو ، استعداد به بیماری ، اختلالات ارثی و یا بر اثر پرکردن بیش از حد دستگاه گوارش به وجود آید که حتی در مورد کودکان شیرخوار نیز صدق می کند .

به طوری که حتی زمانی که نوزاد سیر شده و حین شیر خوردن خوابیده ، وی را بیدار می کنند تا شیر بیشتر بخورد . بعدها نیز غذا را در شرایطی به بچه می دهند که کاملا احساس سیری می کند . حتی زمانی که هنوز غذای قبلی هضم نشده ، وعده بعدی غذا را به زور به وی می خورانند . اگرچه کودک برای دفاع از خود غذا را تف می کند ولی این تلاش اغلب بی فایده می ماند و به مرور بازتاب های تهوع و سیری دیگر عمل نمی کرده و معده کودک تنبل و منبسط شده و غذای زیادی در روده تخمیر و تجزیه می شود و کودک مبتلا به سوء تغذیه می گردد . این توضیح نشان می دهد که انسان ذاتا پرخور زاده نشده بلکه پرخور بار آمده است . در شرایط طبیعی، غریزه میزان نیاز به مواد غذایی را تعیین می کند ولی متاسفانه آنچه جایگزین غریزه می شود خوشمزه بودن غذا است و بدین ترتیب اغلب افراد دچار آشفتگی های مزمن گوارش می شوند که آغازی پنهان برای بیشتر بیماریهای آنها خواهد بود .

نتایج آسیب مزمن روده که بدین ترتیب حاصل می شوند عبارتند از :

۱) تولید مواد سمی بر اثر تجزیه برخی از مواد سمی (مانند ایندیکان ، پیوتریسین ، نورین و کاداورین) که از غذاهایی که پروتئین فراوان دارند (مانند گوشت و تخم مرغ) به وجود می آیند ، از طریق مدفوع دفع نمی شوند و در خون باقی می مانند. در صورتی که مواد سمی، به اندازه کافی در خون افزایش یابد و یا کبد بر اثر تنبلی روده ها و مصرف زیاد نوشابه های الکلی دچار سیروز کبدی شده و نارسا شود ، مواد سمی می توانند از سد بازدارنده کبد عبور کنند و کل بدن را مورد حمله قرار دهند که احتمالا عوارضی چون تحلیل عمومی بدن ، بی میلی نسبت به کار ، بی حوصلگی ، عصبانیت ، سردرد ، آشفتگی خواب ، تنگی نفس ، دردهای قلبی و .... را به همراه خواهد داشت . نتیجه این مسمومیت خود به خودی آسیبی است که به سلولها و اندامهای بدن ، به خصوص سلولهای عصبی ، رگ های خونی و غدد وارد می شود .

۲) تغییر وضعیت ظاهری بدن و زشتی اندامها :

انباشتگی مواد زائد در روده به مرور زمان بر وضعیت ظاهری بدن تاثیر گذاشته و به آن شکلی غیر طبیعی می دهد . دکتر مایر توانست شش نوع وضعیت بدنی غیر طبیعی را شناسایی کند . یکی از جدی ترین آنها وضعیت اردکی است که به ویژه در زنان رایج است . در این حالت بالاتنه از محل مفصل لگن به جلو متمایل می شود و سپس برای جبران تقابل آن باسن به عقب برآمده می شود . در این موارد روده انباشته از غذای نیمه هضم شده با پیچ و تاب های متمایل به جلو باعث ایجاد فشار بر اندامهای کناری خود (تخمدان ، رحم ، دستگاه تناسلی ، مثانه و ....) می شود و درنتیجه بدن برای حفاظت از این اعضای حساس طوری تغییر وضعیت می دهد که فضای لازم برای آنها فراهم آورد .

از جمله مشکلاتی که بر اثر وضعیت اردکی بوجود می آید عبارتند از : یبوست مکرر ، سوزش دل، بواسیر ، روماتیسم ماهیچه ای ، اختلالات قاعدگی ، افتادگی مهبل ، مستعد عفونت مثانه و بی اختیاری ادرار و .....

۳) تغییر حالت پوست :

سم های روده ای که از بدترین سم های شناخته شده اند ، باعث تغییر حالت پوست شده و نشانه های خاصی روی پوست ایجاد می کنند . تاثیر این سموم بر پوست به قدری است که می توان از طریق آنها میزان مسمومیت خود به خودی را به طور دقیق اندازه گیری کرد . در اولین مرحله از مسمومیت ”دوره پف کردن” حالت کشسانی رشته ها و بافت پوست کاهش می یابد به طور مثال گونه ها فرو افتاده و لرزان می شود و در مرحله دوم ” مرحله لختی” به طرف پایین سقوط می کنند و خطوطی مشهور به خطوط خنده در اطراف و کناره های دهان و بینی پدیدار می شود .

وجود رابطه بین مسمومیت ناشی از روده و تغییرات نسوج پوستی مانند چین ها ، افتادگی پستان ، غبغب و .... به اثبات رسیده و سم زدایی و بهبود عملکرد روده می تواند باعث دفع این عوارض شود . البته مشروط براینکه عوارض بیش از حد پیشرفت نکرده باشد . همین روند درباره بسیاری از اختلالات پوستی دیگر مانند آکنه ، کهیر ، اگزما و .....نیز صدق می کند .


موسسه یوگای علمی نوا ( www.navayoga.com ) 
طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله روانشناسی، 
[ 1391/01/12 ] [ 11:28 ] [ ساسان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام.من ساسان مدیر این وبلاگ هستم.
در این وبلاگ هر مقاله ای از هر موضوعی وجود دارد.برای اینکه هر قشری بتونه از اینجا استفاده کنه همه نوع مقاله ای قرار دادیم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید و لطفا بعد از استفاده از مطالب این وبلاگ نظرات خود را برای ما ارسال کنید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :