وبلاگ استعدادهای پارسیان
مرکز مقالات علمی و آموزشی  
نویسندگان
نظر سنجی
طرفدار چه سبک از مطالب هستید؟
کمتر کسی می تواند مایکل داگلاس، هنرپیشه معروف و دوست داشتنی هالیوود را بدون سـیـگـارصور کند؛سـیـگـاره اعتیاد به مصرف آن باعث سرطان حنجره اش شد...
وقتی پزشکان به داگلاس گفتند سرطان حنجره اش در مرحله ششم قرار دارد، یک مصاحبه مطبوعاتی ترتیب داد و به همه خبرنگاران گفت: «من خیلی خوش بین هستم و می دانم که می توانم از پس این بیماری بربیایم». روحیه او ستودنی بود، اما هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که بعد از اتمام دوره های شیمی درمانی و رادیوتراپی، دوباره عکس داگلاس را سـیـگـار دست ببیند. پزشکان وی معتقدند که مایکل به مصرف سـیـگـارتیاد فیزیکی پیدا کرده است و نه اعتیاد روانی. آنها می گویند که خود او نمی خواهد سـیـگـارا کنار بگذارد؛ حتی اگر به قیمت زندگی اش تمام شود.

نظر خود داگلاس هم شنیدنی است: «زندگی من با سـیـگـارین شده است و حتی اگر من بخواهم، سـیـگـاری خواهد مرا ترک کند!» داگلاس باور دارد که دیگر نمی تواند سـیـگـار ترک کند و خیلی از سـیـگـارای دیگر هم باورهای عجیب و غریب زیادی درباره سـیـگـاریدن دارند. باورهایی که ما ۷ مورد از رایج ترین آنها را در این بخش مورد بررسی قرار می دهیم.

● باور اول: چون من سالم زندگی می کنم، سـیـگـاریدن مشکلی برایم به وجود نمی آورد
بعضی از سـیـگـارا فکر می کنند خوردن ۳ وعده غذای سالم در روز و ۳۰ دقیقه ورزش، می تواند آثار مخربسـیـگـار بر سلامت آنها از بین ببرد در حالی که تحقیقات جدید نشان می دهند ورزش و تغذیه سالم، نمی توانند عوارض ناشی از مصرف سـیـگـار در افراد سـیـگـاراهش دهند. هر پکی که به سـیـگـار می زنید، می تواند روی بندبند وجودتان تاثیر منفی بگذارد و اینکه شما فکر کنید، می توانید با ورزش و تغذیه مناسب، جلوی این تاثیر منفی را بگیرید، یک فکر کاملا آرمان گرایانه است.
● باور دوم: استفاده از سـیـگـار «لایت» برای سلامت من ضرر ندارد
افرادی که سـیـگـار لایت می کشند، احساس می کنند نیکوتین کافی به مغزشان نمی رسد و این کاهش مقدار نیکوتین سـیـگـار با افزایش تعداد سـیـگـاری که در طول روز می کشند، جبران می کنند بنابراین با افزایش تعدادسـیـگـار مصرفی، احتمال ابتلا به سرطان ریه، سکته و حمله قلبی در آنها به مراتب بالاتر می رود. به یاد داشته باشید که مصرف هیچ یک از انواع سـیـگـار نمی تواند برای بدنتان بی ضرر باشد.
● باور سوم: مدت هاست که سـیـگـار کشم، اگر قرار بود بلایی سرم بیاید، تا حالا آمده بود
گاهی عوارض مصرف سـیـگـارود را سریع و به راحتی نشان نمی دهند. این عوارض می توانند طول سالیان، روی هم انباشته شوند و یک دفعه خود را به شکل سرطان یا حمله قلبی نشان دهند آن هم درست وقتی که کار از کار گذشته و دیگر امیدی باقی نمانده است بنابراین اگر از هر سنی و در هر شرایطی، سـیـگـاریدن را کنار بگذارید، می توانید مطمئن باشید که بُرد کرده اید. هر چقدر سـیـگـار زودتر ترک کنید، اجازه نفس کشیدن بیشتری به ریه هایتان می دهید و احتمال ابتلا به حمله قلبی هم تا ۵۰ درصد کاهش می یابد. متخصصان جامعه سرطان آمریکا می گویند اگر بتوانید عادت به سـیـگـاریدن را قبل از ۳۵ سالگی کنار بگذارید، خطر ابتلا به ناراحتی های قلبی در شما تا ۹۰ درصد کاهش خواهد یافت.
● باور چهارم: اگر سـیـگـار ترک کنم، دچار استرس می شوم
درست است که ترک مصرف تنباکو می تواند باعث استرس شود، اما در هیچ کتاب و منبعی گفته نشده که این استرس برای مدت طولانی با فرد باقی می ماند و زندگی او را تحت تاثیر قرارمی دهد. تحقیقات نشان می دهند ترک سـیـگـار تواند افراد را تشویق به بهتر غذا خوردن، ورزش و بودن در کنار خانواده بکند که تمام این کارها، استرس او را تا حد قابل قبولی کاهش می دهند. شرکت در کلاس های یوگا و مدیتیشن هم می تواند برای افرادی که به تازگی سـیـگـار کنار گذاشته اند، مفید باشند.
● باور پنجم: با ترک سـیـگـارار اضافه وزن می شوم و این از سـیـگـاریدن، برایم مضرتر است
افرادی که سـیـگـار ترک می کنند، معمولا برای غلبه بر استرسشان به غذا خوردن روی می آورند. به همین دلیل ممکن است در ماه اول، با ۵ تا ۷ کیلوگرم اضافه وزن مواجه بشوند. بهتر است بدانید عوارض ۷ کیلوگرم افزایش وزن، به مراتب کمتر از عوارض دود سـیـگـارت و این افزایش وزن را می توان به راحتی و با کمی ورزش از بین برد.
● باور ششم: برای حفظ سلامتم کافی است تعداد سـیـگـاری که می کشم، کم کنم
کم کردن تعداد سـیـگـار مصرفی در طول روز، اقدام خوبی است اما این یک راهکار موثر برای از بین بردن عوارضسـیـگـارست. حتی اگر روزی یک نخ سـیـگـارشید، باز هم سموم آن وارد بدنتان می شود و سلامتتان به خطر می افتد بنابراین بهتر است به طور کلی دور سـیـگـار خط بکشید و برای ترک تدریجی هم به جای کم کردن تعدادسـیـگـار از چسب یا آدامس های نیکوتین دار کمک بگیرید.
● باور هفتم: دود سـیـگـارعوارض ناشی از آن، فقط گریبان خودم را می گیرد
به هیچ وجه این طور نیست. جامعه متخصصان بیماری های ریوی آمریکا اعلام کرده است که سالیانه ۵۰ هزار نفر در این کشور، به دلیل استنشاق دود سـیـگـاررافیان خود به کام مرگ کشیده می شوند. متخصصان معتقدند سموم وارد شده به بدن اطرافیان یک فرد سـیـگـاره مراتب بیشتر از سم هایی است که با سـیـگـاریدن، وارد بدن خود او می شود.


طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله آموزشی،  مقاله پزشکی، 
[ 1392/10/29 ] [ 16:50 ] [ ساسان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام.من ساسان مدیر این وبلاگ هستم.
در این وبلاگ هر مقاله ای از هر موضوعی وجود دارد.برای اینکه هر قشری بتونه از اینجا استفاده کنه همه نوع مقاله ای قرار دادیم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید و لطفا بعد از استفاده از مطالب این وبلاگ نظرات خود را برای ما ارسال کنید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :