وبلاگ استعدادهای پارسیان
مرکز مقالات علمی و آموزشی  
نویسندگان
نظر سنجی
طرفدار چه سبک از مطالب هستید؟اِمِتیس، (یونانی‌شدهٔ نام ایرانی اومَتی) دختر هووخشتره شاه ماد بود.

هووخشتره برای استوارسازی اتحاد خود با نَبوپَلَّسَر شاه بابِل دختر خود امتیس را به همسری پسر نبوپلسر یعنی بخت‌النصر دوم در آورد. امتیس از زندگی در جلگه میان‌رودان دلگیر شد و برای کوه‌های بلند میهنش دلتنگی بسیار کرد. از این رو بُخت‌النصر دوم به عنوان هدیه برای همسرش دستور ساختن باغ‌های معلق بابل را داد تا بلندای دیوارهای آن برای امتیس حکم کوهساران را داشته باشد.

بخشی از زبان‌شناسان امتیس را تلفظ یونانی از نام پارسی باستانِ اومَتی می‌دانند. اومتی برابر پارسی واژهٔ اوستایی هومئیتی (humaiti) و به معنی «دارندهٔ اندیشهٔ نیک» است.


طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله تاریخی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:58 ] [ ساسان ]


آرَشِ کَمانگیر نام یکی از اسطوره‌های کهن ایرانی و همچنین نام شخصیت اصلی این اسطوره‌است.

اسطوره آرش کمانگیر از داستان‌هایی است که در اوستا آمده و در شاهنامه از آرش در سه جا با افتخار نام برده شده ولی داستان آرش در شاهنامه نیامده‌است.*[۱][تحقیق دست اول؟] در کتاب‌های پهلوی و نیز در کتاب‌های تاریخ دوران اسلامی به آن اشاراتی شده‌است. ابوریحان بیرونی، در کتاب خود به نام «آثارالباقیه» به هنگام توصیف «جشن تیرگان»، داستان آرش را بازگو می‌کند و ریشه این جشن را از روز حماسه آفرینی آرش می‌داند. در اوستا آرش را اِرِخشه خوانده‌اند و معنایش را نیز کسانی معناهایی کرده‌اند: از آن دسته «تابان و درخشنده»، «دارنده ساعد نیرومند» و «خداوند تیر شتابان». در اوستا بهترین تیرانداز ارخش نامیده شده‌است که گمان بر این است که همان آرش باشد. بعضی معنی آرش را درخشان دانسته‌اند. و برخی معتقدند که منظور از آرش، حاکم پارتی گرگان بوده که به زور تیر و کمان دشمن را (به احتمال زیاد سکاها را) از مرز ایران دور کرده‌است.


ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله تاریخی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:48 ] [ ساسان ]
پس از معرفی پادشاهی کیانیان باید از اشو زرتشت بزگوار نیز یاد کرد که بنا بر استوره هایی ایرانی در زمان این پادشاهی بوده است . در آینده بیشتر این درین ایرانی را معرفی خواهیم نمود . فعلا فقط از زرتشت می گوییم / زرتشت پیامبر بزرگ آریایی و ایرانی می‌باشد . او هزاران سال پیش مردمان را به یکتاپرستی دعوت کرد و در این راه جان خود را اهدا نمود . پیروان او را امروزه زرتشتی می‌نامند و زرتشتیان به اسم بهدین نیز خوانده می‌شوند . زرتشت را زرتشتیان به اسم « اشوزرتشت » می‌نامند که از دو واژه اشو به معنای پاک و زرتشت تشکیل شده است . زرتشت از پدری بنام « پوروشسب » و مادری بنام « دغدو » به دنیا آمد . پوروشسپ از دودمان اسپنتمان و مردی معروف به دانش و اشویی بود . و ما اینک او را به نام « زرتشت اسپنتمان » می‌نامیم . « دغدو » دختر « فری هیم روا » از خاندان اشراف و مذهبی بود . حاصل ازدواج پوروشسب و دغدو ، پنج پسر بود ، و زرتشت سومین آن‌هاست .
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله تاریخی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:45 ] [ ساسان ]
[ 1389/07/30 ] [ 16:43 ] [ ساسان ]

منشور حقوق بشر کوروش کبیر

کورش، پادشاه بزرگ هخامنشی که به بیان برخی مفسرین از جمله علامه طباطبایی به احتمال زیاد همان ذوالقرنین –پادشاه ستوده شده در قرآن- است، منشوری مکتوب از خود به یادگار گذاشته که هنوز نیز موجود است و به عنوان اولین منشور حقوق بشر جهان شناخته شده می شود. این منشور را با هم در ادامه مطلب می خوانیم:


ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله تاریخی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:40 ] [ ساسان ]

شیمی معدنی شاخه‌ای از دانش شیمی است که با کانی‌ها (مواد معدنی) و خواص آنها سروکار دارد.

شیمی معدنی شاخه بزرگی از علم شیمی است که بطور کلی شامل بررسی، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها بجز هیدروکربنها و اغلب مشتقات آنهاست.

به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی سولفید کربن را دربر می‌گیرد.


ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله فیزیک،  مقاله شیمی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:34 ] [ ساسان ]
انواع واكنش های شیمیایی :صدها نوع واكنش شیمیایی وجود دارد ولی می توان آن ها را در پنج نوع كلی تقسیم كرد:1- تركیبی 2- سوختن 3- تجزیه 4- جابه جایی یگانه 5- جابه جایی دوگانه
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله شیمی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:32 ] [ ساسان ]
سوالات 3 گزینه ای بخش دوم شیمی سال سوم دبیرستان(ترمودینامیک شیمیایی) در ادامه مطلب
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقاله فیزیک،  مقاله شیمی،  سوالات امتحانی،  نمونه سوالات امتحانی، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:30 ] [ ساسان ]
هر گاه دو جسم با دماهای متفاوت با هم تماس حاصل کنند گرما از جسمی که دمای بیشتر دارد به جسمی که دمای کمتری دارد جاری می شو. بنابر این می توان گفت که گرما نوعی انرژی است حال آنکه دما معیاری است که میزان سردی و گرمی اجسام را مشخص می کند.  
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله شیمی،  مقاله فیزیک، 
[ 1389/07/30 ] [ 16:28 ] [ ساسان ]

مشتق توابع مثلثاتی :
طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله ریاضی، 
[ 1389/07/30 ] [ 15:48 ] [ ساسان ]

مشتق یکی از مهمترین مفاهیم ریاضی است. بوسیله مشتق میتوان برخی از مفاهیم فیزیکی (مانند سرعت و شتاب)با تعاریف ریاضی بیان نمود.
ااگر منحنی یک تابع را در فضای دو بعدی در نظر بگیریم بوسیله مشتق میتوانیم شیب خط مماس بر منحنی را در هر نقطه دلخواه بدست آوریم.همچنین با استفاده از مشتق میتوان خواص هندسی منحنی یک تابع مانند تقعر و تحدب را مشخص کرد.
البته باید به این نکته توجه کرد که هر تابعی در هر نقطه نمیتواند مشتق داشته باشد و به طور کلی مشتق پذیری یک تابع در یک نقطه شرایط خاصی میطلبد.

ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله ریاضی، 
[ 1389/07/30 ] [ 15:47 ] [ ساسان ]

در ریاضیات، مفهوم حد، برای بیان رفتار یک تابع مورد استفاده قرار می گیرد و به بررسی این رفتار در نقاط روی صفحه و یا در بی نهایت می پردازد. حد در حساب دیفرانسیل و انتگرال و نیز در آنالیز ریاضی برای تعریف مشتق و نیز مفهوم پیوستگی مورد استفاده قرار می گیرد.
ریاضیدانها حتی قبل از اینکه بتوانند مفهوم دقیق حد را بیان کنند، در مورد آن بحث می کرده اند. یونانیان باستان درکی از مفهوم حد داشته اند. مثلاً ارشمیدس مقدار تقریبی را با استفاده از محیط چند ضلعیهای منتظم محاط در دایره به شعاع واحد، وقتی که تعداد اضلاع بدون کران افزایش می یابد به دست می آورد. در قرون وسطی نیز تا زمان رنسانس انواع مفاهیم حد برای بدست آوردن مساحت شکلهای مختلف به کار رفته است.

ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله ریاضی، 
[ 1389/07/30 ] [ 15:46 ] [ ساسان ]

مطالعه روی زوایا و روابط موجود میان زوایای اشکال مسطح و سه بعدی مثلثات نامیده می‌شود.تابع مثلثاتی از قبیل سینوس و کسینوس توابعی هستند که بوسیله روابط هندسی تعریف می‌شوند.
img/daneshnameh_up/c/c4/trigonometry.gif

ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله ریاضی، 
[ 1389/07/30 ] [ 15:44 ] [ ساسان ]
در ریاضیات ، هر قاعده‌ای که به هر عنصر از یک مجموعه ، عنصری از مجموعه دیگری را نسبت دهد تابع نامیده می‌شود. بنابراین هر تابع ماشینی است که هر ورودی مجاز یک خروجی منسوب می‌کند. ورودیها دامنه تابع را تشکیل می‌دهند و خروجی‌ها برد آن را.

مقادیر یک کمیت متغیر غالبا به مقادیر کمیت متغیر دیگری بستگی دارد مثلا: فشار در دیگ بخار نیروگاه به دمای بخار بستگی دارد. آهنگ تخلیه آب از وان حمام ، وقتی در پوش وان را بر می‌داریم به ارتفاع آب وان بستگی دارد. مساحت دایره به شعاع بستگی دارد. در هر یک از این مثالها مقادیر یک کمیت متغیر مثل وابسته به مقدار کمیت متغیر دیگری است که می‌توانیم آن را بنامیم و چون در هر مورد مقدار توسط مقدار کاملا معین می‌شود می‌گوئیم تابعی از است.
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات کلی،  مقاله ریاضی، 
[ 1389/07/30 ] [ 15:42 ] [ ساسان ]
[ 1389/07/30 ] [ 12:11 ] [ ساسان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

تعداد کل صفحات : 3 ::      1   2   3  

درباره وبلاگ

سلام.من ساسان مدیر این وبلاگ هستم.
در این وبلاگ هر مقاله ای از هر موضوعی وجود دارد.برای اینکه هر قشری بتونه از اینجا استفاده کنه همه نوع مقاله ای قرار دادیم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید و لطفا بعد از استفاده از مطالب این وبلاگ نظرات خود را برای ما ارسال کنید.
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :